תפריט

הקשת הרחבה של האוטיזם

עבור אנשים שלא מכירים מקרוב את הנושא של קשת האוטיזם והפרעות הקשב והריכוז, ישנה נטייה להתבלבל בין אוטיזם קל, אוטיזם בתפקוד גבוה, תסמינים של אספרגר ובכלל כל מה שקשור לכך. קל לבלבל בין התחומים השונים והלקויות השונות על הספקטרום האוטיסיטי, כיוון שבמקרים רבים אלו הלוקים באוטיזם סובלים גם מהפרעות קשב וריכוז בדרגות שונות. ברגע שמכירים את התחום מעט יותר, מהר מאוד מבינים שההבדלים מהותיים ולמרות שעל פניו נראה שהתופעות וההשפעות דומות, ישנם עדיין הבדלים ניכרים.

מה זה אוטיזם

כאשר מדברים על אוטיזם ASD, אוטיזם SCD וכל סוג אחר, צריך להבין שמדובר ברצף של תסמונות שונות בעלות מכנה משותף עם האוטיזם הקלאסי. הלוקים בתסמונות האוטיזם השונות סובלים מלקויות קוגניטיביות ולקויות תפישתיות, שמרכיבות את הספקטרום האוטיסטי. אחד המאפיינים המשותפים הבולטים בקרב הלוקים בתסמונות השונות על הספקטרום האוטיסטי בא לידי ביטוי כרגרסיה תפקודית.

פגמים בולטים בקרב הלוקים בתסמונות השונות הם פגמים למיניהם ביכולת התקשורתית, אוטיזם חברתי ובעיות התנהגות. התנהגות אוטיסטית אופיינת באה לידי ביטוי ברפטטיביות של פעולות שונות והתמקדות במספר מוגבל ומצומצם של תחומי עניין. חלק ניכר מהסובלים יהיו גם בעלי מוגבלויות מוטוריות מסוימות ועם קשיי ויסות חושי. הלוקים באוטיזם עלולים להיות בעלי נטייה אלימה, שלא מרצונם, אך הדבר ניתן לטיפול וויסות באמצעות סוגים שונים של טיפולים.

מה היא תסמונת אספרגר?

תסמונת אספרגר ידועה בקרב הציבור הרחב וכיום היא לא נחשבת כתסמונת נפרדת מהספקטרום האוטיסטי. בשונה מתסמונת האוטיזם הקל, ניתן להבחין בתסמינים של אספרגר ולאבחן את הלקויות החל מגיל מאוד צעיר, שנתיים או שלוש. הלוקים בתסמונת אספרגר נוטים להיות פחות מוגבלים מבחינה חברתית, בעוד שהלוקים באוטיזם קלאסי נוטים לא לדבר הרבה ולא לתקשר הרבה.

אחד המאפיינים הבולטים בתסמונת אספרגר הוא דבקות במטרה אחת ברורה. לרוב הלוקים בתסמונת מאמצים לעצמם תחום אחד או מספר תחומים מצומצם מאוד שבהם הם מתעניינים וצוברים המון ידע בו. ההשערה היא שהתסמונת מייצגת הפרעה על בסיס נוירולוגי, ללא סיבה ידועה, הכוללת סטיות התפתחותיות בשלושה תחומים. סגנונות התנהגות ומאפיינים רפטטיביים, שימוש בשפה למטרות תקשורתיות וכישורים חברתיים.

כאמור, תחומי העניין הם מעטים אך אינטנסיביים, בזמן שהלקויות נעות מאי תפקוד קל עד חמור. מומחים התפתחותיים לא הצליחו להגיע להסכמה בעניין היכולת להבדיל בוודאות בין אספרגר לאוטיזם בתפקוד גבוה. חלק מהחוקרים מציעים כי החסר הנוירופסיכולוגי שונה בשני סוגי הלקויות שצוינו, אך חוקרים אחרים לא שוכנעו שמדובר בהבחנה משמעותית מספיק.

שיפור ופיתוח מיומנויות חברתיות

או מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.

שעות פעילות

ימי א׳ עד ה׳ 09:00 – 17:00

ימי ו׳ וחגים 09:00 – 12:00

כתובתינו: המלאכה 10 רעננה

Call Now Button דילוג לתוכן